Wycieczka w Góry Świętokrzyskie 20 września 2013 r.

wrzesień 30th, 2013 Wpisane w Ostatnie wpisy

Wycieczka w Góry Świętokrzyskie zorganizowana przez Zarząd Związku Emerytów w dniu 20 września 2013 r. była udana pod względem poznania krajobrazu naszych gór i pogodowym również.
Podzielę się najważniejszymi spostrzeżeniami, które zrobiły na mnie wrażenie.Opisuję tylko w bardzo skróconej formie ku pamięci niektóre miejsca.
Dąb Bartek to najsłynniejsze polskie drzewo.Jest najwiekszym i najstarszym znanym w Polsce drzewem : liczy około 670 lat, mierzy obecnie 30 metrów wysokości, a średnica korony to około 40 metrów. Dąb Bartek jest symbolem siły i wytrwałości.
Jaskinia Raj to najpiękniejsza jaskinia w Polsce. Znajdują się w niej nacieki skalne o różnorodnych i niezwykłych kształtach.Ze stropu zwisają sople to stalaktyty, a wystające ku górze to stalagmity. Podczas przeprowadzonych badań znaleziono ślady obecności człowieka oraz szkielety zwierząt.
Położone 60  kilometrów od Kielc najstarsze polskie sanktuarium znajdujące się na szczycie zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem. Nazwa sanktuarium pochodzi od relikwi Drzewa  Krzyża Świętego, przechowywanych w tym kościele. Stokiem Łysej Góry schodziliśmy drogą zwaną Drogą Królewską.
Pani Irenka Motylińska swoimi opowieściami wzbogaciła naszą wiedzę o pięknych polskich miejscach i ich historii, za co bardzo dziękują koleżanki i koledzy z Koła nr 4.
A.P.

G świrtokrzyskie l001

G świrtokrzyskie l002

G świrtokrzyskie l003

G świrtokrzyskie l004

G świrtokrzyskie l005

G świrtokrzyskie l006

 

Przepraszamy, ale komentarze są obecnie wyłączone.