„Świadome życie z cukrzycą”

kwiecień 15th, 2015 Wpisane w Ostatnie wpisy

W dniu wczorajszym tj we wtorek 14,04.br odbyło się bardzo ciekawe spotkanie z cyklu „Świadome życie z cukrzycą” w Przychodni przy ul. Poborzańskiej 6. Dr JoannaWardaszko – lekarz z Przychodni Diabetologicznej Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego mówiła na temat niedocukrzeń i przecukrzeń, głównym tematem tego spotkania jednak były „powikłania w cukrzycy”.

Cukrzyca jest podstępna i naprawdę niebezpieczna. Nawet osoby, które systematycznie leczą się pod nadzorem diabetologa, muszą się liczyć, że z czasem cukrzyca może doprowadzić do powikłań. Dlatego tak istotne jest nie tylko zapobieganie tej chorobie, ale i regularne badania, gdy już do niej dojdzie.

Podwyższony poziom glukozy we krwi oprócz ostrych powikłań prowadzi do wystąpienia poważnych powikłań odległych w czasie. Są to mikroangiopatie (retinopatia, nefropatia, neuropatia)makroangiopatie (choroba niedokrwienna serca i jej powikłania, udar mózgu, miażdżyca zarostowa tętnic kończyn dolnych), zmiany skórne i powikłania ze stronukładu kostno-stawowego.

Pani dr Joanna Wardaszko szczegółowo omówiła każde powikłanie i powiedziała jak należy zapobiegać możliwości wystąpienia powikłań.
A jeżeli już dojdzie do jakiegoś powikłania to co należy robić.

Retinopatia cukrzycowa Wysoki poziom cukru powoduje uszkodzenie drobnych naczyń w siatkówce oka, zaczynamy gorzej widzieć (zamglone widzenie), a potem upośledzenie widzenia jest duże. Aby nie dopuścić do wystąpienia zmian, należy regularnie chodzić na coroczne wizyty kontrolne do lekarza specjalisty – okulisty. Lekarz zbada dno oka, dzięki czemu może wykryć zmiany w naczyniach siatkówki oka oraz nerwu wzrokowego, 

Nefropatia cukrzycowa Polega na uszkodzeniu kłębuszków nerkowych, które odpowiedzialne są za filtrowanie krwi i usuwanie zbędnych produktów przemiany materii z organizmu. Upośledzenie czynności nerek prowadzi stopniowo do niewydolności nerek.

Neuropatia wynika z uszkodzenia nerwów obwodowych. Objawia się najczęściej zaburzeniami czucia, bólami nóg w nocy i kurczami łydek. Charakterystycznym jest objaw „skarpetkowy” i „rękawiczkowy” czyli zimnych nóg i rąk oraz cukrzycowej neuropatii autonomicznego układu nerwowego objawiającej się zaburzeniami zależnymi od lokalizacji zmian.

Spotkanie na temat przecukrzeń i niedocukrzeń odbędzie się w lipcu br.

Przepraszamy, ale komentarze są obecnie wyłączone.