Wesele na Bródnie 12 09 Grodzisko godz. 15

wrzesień 11th, 2020 Wpisane w Ostatnie wpisy

Witam
Załączam informację na temat wydarzenia w Grodzisku w Lesie Bródnowskim.

Szanowni Państwo,

w najbliższą sobotę 12 września odbędzie się finałowy pokaz „WESELA NA BRÓDNIE” w reż. Agnieszki Olsten i według koncepcji artystycznej Pawła Althamera na który Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy – do aktywnego udziału oraz wspólnego spędzenia czasu na Grodzisku.

12 WRZEŚNIA 2020, GODZ. 15:00–21:00

Idę za panem jak cień;
pan się może śmiać,
ale mnie się wymarzyło,
że się tu zaczyna coś dziać — ?
Stanisław Wyspiański, “Wesele”

Trzeba wyjść poza Wyspiańskiego, jeżeli się chce Wyspiańskiego zrozumieć. To, co dziś uchodzi za rozumienie Wyspiańskiego, jest tylko powierzchowną hipnozą. Wyjść zaś poza Wyspiańskiego, to znaczy zrozumieć, że tylko jako treść psychiczna ludzi, zdolnych prowadzić zwycięską walkę na dzisiejszym poziomie życia i tworzyć trwałe formy, tylko jako treść duchowa biologicznie i społecznie zwyciężającego, ostającego się na poziomie nowoczesności typu, może ostać się polska tradycja, polskie „słowo”. Związani jesteście czcią polskich „świętych”, twórzcie w imię łączności tej zbiorową potęgę, jeżeli nie chcecie, by wszystko, co kiedykolwiek przez Polaków było dokonane, zaginęło raz na zawsze. Rozumieć Wyspiańskiego, to znaczy tworzyć tę potęgę, poddać wymaganiom woli duszę własną, uczynić to, co w jego poezji pozostało symbolicznie wyrażoną intencją.
Stanisław Brzozowski, ”Legenda Młodej Polski”

“Wesele na Bródnie” to partycypacyjny projekt artystyczny z udziałem mieszkanek i mieszkańców Warszawy, współczesna odpowiedź na „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Razem z twórcami projektu: artystą wizualnym Pawłem Althamerem i reżyserką Agnieszką Olsten zapraszamy do wspólnego działania artystycznego. Chcemy odczarować polską mitologię, zdjąć z polskiej wspólnoty klątwę „Wesela” – przekleństwo marazmu, bezczynności, braku porozumienia i zrealizować wielkie marzenie Wyspiańskiego o zbiorowym czynie.

Idąc za Wyspiańskim będziemy łączyć sztukę i naturę. Odwrócimy gest Racheli, która w dramacie zaprasza całą przyrodę do weselnej chaty: Gospodarz i Gospodyni “Wesela na Bródnie” – Paweł Althamer i Agnieszka Olsten poprowadzą Nowożeńców i gości weselnych do Lasu Bródnowskiego. Tam wspólnie stworzymy Ostoję – miejsce kontemplacji i nasłuchiwania, wpisane w naturalną architekturę przyrody.

Wyprawa rozpocznie się na bródnowskim Grodzisku – najstarszym miejscu osadnictwa na terenie współczesnej Warszawy. Będzie tam można przebrać w specjalne kombinezony, bezpiecznie pozostawić urządzenia elektroniczne, przygotować się do udziału w wydarzeniu. Z Grodziska wyruszymy jako plemię weselne w głąb lasu, gdzie powstanie Ostoja. Działaniom artystycznym towarzyszyć będzie powołana specjalnie na tę okazję Bródnowska Orkiestra Weselna pod kierunkiem kompozytorki Aleksandry Gryki.
U Wyspiańskiego weselni goście nasłuchują Posłańca, który ma im przywieźć sygnał do działania. Co usłyszymy w Bródnowskim Lesie?

“Wesele na Bródnie” to nie tylko wrześniowe wydarzenie w Lasku Bródnowskim, ale proces wielomiesięcznych wspólnotowych przygotowań: warsztatów, spotkań i działań artystycznych z udziałem mieszkańców i mieszkanek Warszawy. W styczniu 2020 roku Agnieszka Olsten i Paweł Althamer przygotowali warsztaty dla nowożeńców, na które zgłosiło się ponad 100 par. Kandydaci i kandydatki uczestniczyli w wyprawie do Lasu Bródnowskiego i sesji wspólnotowego rysowania. W czerwcu Joanna Rodycz, malarka i arteterapeutka poprowadziła z wybranymi nowożeńcami warsztaty artystyczne, których zadaniem było otwarcie zmysłów na rośliny i ich otoczenie. W lipcu uczestniczki i uczestnicy warsztatów plastycznych tworzyli pod kierunkiem artystki Karoliny Rodanowicz oryginalne zaproszenia weselne w technice pop-upu; rozpoczęły się także próby Bródnowskiej Orkiestry Weselnej pod kierunkiem Aleksandry Gryki. W sierpniu panie z Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Nowolipie zaczęły tworzyć weselny obrus – dar mieszkanek Warszawy dla Nowożeńców.

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE

Zapraszamy gości weselnych na Grodzisko (wejście do Lasu Bródnowskiego od ulicy Przy Grodzisku) 12 września (sobota) o godz. 15:00.

Prosimy o potwierdzenie przybycia do dnia 11 września (piątek) na maila na adres : weselenabrodnie@trwarszawa.pl

Na Grodzisku przez cały czas wydarzenia będzie czynna Szatnia, w której można będzie drobne rzeczy osobiste. Ze względu na kontemplacyjny charakter wydarzenia i konieczność zachowania ciszy w lesie, rekomendujemy pozostawienie w Szatni także telefonów i innych urządzeń elektronicznych.

Prosimy o założenie ubrań odpowiednich do warunków pogodowych, wydarzenie rozgrywać się będzie na otwartym powietrzu. Przewidywany czas zakończenia – godz. 21:00. Na miejscu za niewielką opłatą dostępne będą posiłki i gorące napoje. Wszyscy uczestnicy i uczestniczki otrzymają specjalne kombinezony – symbol przynależności do weselnego plemienia.

Wszyscy uczestnicy i uczestniczki są zobowiązani do zapoznania się z regulaminem wydarzenia oraz do wypełnienia i podpisania deklaracji na temat stanu zdrowia. >>>Przeczytaj regulamin

Podczas wydarzenia rekomendujemy zachowanie dystansu 1,5 metra od innych osób lub, jeżeli nie jest to możliwe, używanie maseczek lub przyłbic zakrywających nos i usta.

Pozdrawiam
Witold Harasim

Przepraszamy, ale komentarze są obecnie wyłączone.