Zapraszamy na spacery po Targówku jakiego nie znamy.
Zapraszamy na spacery po Targówku jakiego nie znamy.
Wycieczki piesze po Dzielnicy Targówek
Dom Spotkań z Historią zaprasza od 14 lipca do 15 września na wycieczki po mniej znanych miejscach Warszawy i w tym są dwie wycieczki piesze po Dzielnicy Targówek, a prowadzone przez Jarka Kaczorowskiego (mieszkaniec Zacisza), varsavianista, licencjonowany przewodnik miejski (wyjątkowy znawca prawej strony Warszawy), założyciel Praskiego Otwartego Samozwańczego Uniwersytetu Latającego (działa od czterech lat przy ul. Wieleńskiej 23 w klubie Sens Nonsensu).
niedziela 28 lipca 2013: BRÓDNO – pieszo
Start: 12.30, róg Wysockiego i Bazyliańskiej.
Czas: 4,5 h.
Przewodnik: Jarek Spacerolog Praski (Jarosław Kaczorowski)
Opis: Zobacz relikty Nowego Bródna, powstałego jako osiedle kolejowe w ostatniej ćwierci XIX wieku. Na trasie m.in. modernistyczny kościół, tory tramwajowe w kocich łbach, replika przedwojennego przystanku tramwajowego, pierwszy pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku, szkoła w stylu baroku magistrackiego, drewniane domki typu podmiejskiego, ceglane resztki zabudowy warsztatów kolejowych, najstarszy polski pociąg elektryczny. Zobacz gdzie pracowała Irena Sendlerowa, urodził się Olgierd Budrewicz i gdzie wczesne dzieciństwo spędził Jan Kobuszewski. Wycieczkę skończymy na Cmentarzu Cholerycznym, gdzie spotkamy się z inicjatorem i sprawcą jego renowacji, inż. Waldemarem Matejakiem. Potrzebne: płyn na komary i solidne buty (wspinaczka po nasypach kolejowych po żwirze i tłuczniu), długie spodnie (pokrzywy, przedzieranie się przez kolczaste krzaki). Klapki, wysokie obcasy – wykluczone!
——————————————————-
niedziela 4 sierpnia2013: TARGÓWEK – pieszo
Start: 12.30, przy Bieżuńskiej róg Radzymińskiej,
Czas: 4,5 h.
Przewodnik: Jarek Spacerolog Praski (Jarosław Kaczorowski)
Czy Targówek ma swoją Marszałkowską? Zobacz Targówek oczami Stefana Wiecheckiego „Wiecha”. Dowiedz się, gdzie produkowano smołę, a się gdzie puszki z gęsiną. Opowiemy o hucie która wyprodukowała urnę na serce Piłsudskiego, miejsce po zapomnianej fabryce amunicji i rzadko odwiedzane okolice, gdzie stoi tajemnicza wieża… jedno z najnowocześniejszych przedszkoli w Polsce. Na zakończenie cmentarz żydowski – nakrycia głowy dla panów obowiązkowe. Na wycieczkę trzeba zabrać płyn na komary i solidne buty.
Zyczę miłrgo zwiedzania.KO