Białołęcki Ośrodek kultury zaprasza
Propozycje:
03.11., godz. 18.00
Komedia Rubi Birden Szostry
Teatr Akt-em, reż. Żanna Gierasimowa
Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc od 14.10.2013 r.
Komedia Szostry, będąca inscenizacją sztuki Siostrzyczki z piekła rodem Rubi Birden, to kolejny projekt prężnie rozwijającej się grupy teatralnej Akt-em. Spektakl w reżyserii Żanny Gierasimowej nie pozostawia złudzeń. Biblijna sentencja źdźbło w oku bliźniego widzisz, a belki w swoim nie dostrzegasz ma się dobrze i nie zapowiada się, żeby kiedykolwiek straciła na swojej aktualności. Historia o czterech siostrach przychodzących z odsieczą najmłodszej z rodzeństwa to przezabawna alegoria współczesnych czasów, w których to oto z nachalną wręcz opiekuńczością zajmujemy się innymi, chcąc bezskutecznie zapomnieć o sobie i swoich problemach.
Dlaczego szostry, a nie siostry? W dzieciństwie każdy z nas miał swoje ulubione słówka, powiedzonka, te dziwnie brzmiące, ale jakże słodkie dla ucha zlepki słów stają się czymś w rodzaju symbolu bezpiecznego i beztroskiego dzieciństwa, do którego z dużym rozrzewnieniem wracamy w życiu dorosłym. Siostry od zawsze były szostrami.
05.11., godz. 20.30
Premiera Kompanii Teatralnej Mamro Werona
Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc od 14.10.2013 r.
Któż nie zna historii najsłynniejszego rodowego sporu z miasta Werony? Kto nie słyszał o wielkiej niemożliwej do spełnienia miłości Romea i Julii? Szekspirowski dramat doczekał się 1 000 000 wystawień i interpretacji pod każdą szerokością geograficzną. Oto interpretacja 1 000 001, w której Werona to nie miasto, a prywatna klinika neurologiczna, przedstawiciele rodu Capuletich to lekarze, a Montecchi to pacjenci owej kliniki. Z pozoru wszystko jest inne, ale tylko z pozoru ? antagonizm pomiędzy Capuletimi i Montecchimi nadal przypomina ten klasyczny, szekspirowski. Będzie zatem i nienawiść, i zazdrość, i zbrodnia. Czy znajdzie się tam miejsce na miłość i czy kochanków spotka taki sam los, jak u Szekspira? Po odpowiedź zapraszamy do BOK-u 4 października i 5 listopada na godz. 20.30 na kolejny spektakl z cyklu „Mamroszorty”, czyli „Weronę”.
8.11., godz. 19:00
Przedpremierowy spektakl pt. Małżeński rajd Dakar
Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc od 21.10.2013 r.
SCENARIUSZ :
Sigitas Parulskis
REŻYSERIA :
Piotr Dąbrowski
WYSTĘPUJĄ :
JOLKA: Katarzyna Pakosińska
FRYDERYK: Mirosław Zbrojewicz
Jolka i Fryderyk to typowe małżeństwo z długoletnim stażem, dwójką dzieci i nowym domem w trakcie budowy. I jak typowe małżeństwo mają swoje problemy z seksem, wychowaniem potomstwa, wykończeniem łazienki, teściową. Ona jest pedantycznym czyściochem, on uważa że brud to najlepszy przyjaciel odporności człowieka. Ona dużo gada, on uważa, że niby słucha. Ona nie umie prowadzić samochodu, on nie zna się na mapie. Ona uważa, że ich małżeństwo przechodzi kryzys, on że media jej to wmówiły.
Pewnego dnia para postanawia wybrać się na pustynny rajd, który ma odświeżyć ich związek, umocnić więzi i nadać trochę koloru jednostajnemu życiu. Ale jak to bywa, na takiej wyprawie może zdarzyć się wszystko. Auto odmawia posłuszeństwa na środku pustkowia, telefon nie działa, woda się kończy, wokoło żywego ducha i nie widać szans na jakąkolwiek pomoc.
Mimo nieuchronnie zbliżającego się końca ich żywota, bohaterowie nie przestają się kłócić. Ciągle słychać jej kąśliwe uwagi, jego złośliwe docinki i oskarżenia, dochodzi nawet do nawet próby zabójstwa współmałżonka. Fryderyk zaczyna popadać w obłęd spowodowany nie tylko brakiem wody i wycieńczeniem, ale również bezmyślnym postępowaniem żony. A sępy powoli zaczynają zbierać się na upalnym bezchmurnym niebie
Nie to nie scenariusz krwawego thrillera, ale komedii Małżeński Rajd Dakar , nowego spektaklu Sigitasa Parkulskisa (autora Kobiety Pierwotnej). Tym razem litewski twórca chce pokazać wszystkim parom, jak często pozbawione są sensu ich spory i zatargi. A robi to w sposób zabawny, błyskotliwy i pełen humoru. Małżeński Rajd Dakar to wypełniona genialnym żartem opowieść o zazdrości, miłości, zdenerwowaniu, rozdrażnieniu, zaufaniu, zniechęceniu i innych emocjach, które towarzyszą każdej parze w codziennym życiu. Przedstawiona jednak z przymrużeniem oka i w niecodziennej scenerii.
Jak skończy się afrykańska wyprawa Jolki i Fryderyka i czy będzie to ostatnia podróż ich życia? Przekonacie się o tym już wkrótce!
09.11., godz. 17:00
Wernisaż wystawy fotografii Monika Pawłowska-Pastuszak and syn
Wstęp wolny.
Nowy Jork w dwóch obiektywach
Monika i Krystian Pastuszak
Spacerując po Nowym Jorku z moim wówczas 10-letnim synem, nie sądziłam, że stworzymy dwie odrębne kolekcje fotograficzne, które będziemy razem wystawiać
Krystian ubiegł mnie już na samym wstępie, zdobywając nagrodę w konkursie na zdjęcie miesiąca w Polsko-Amerykańskim Klubie Fotografików na Manhattanie. Następnie Spacer z mamą był prezentowany na jego autorskich wystawach. Moje leżały w szufladzie, aż doczekały się tego momentu, kiedy zostaliśmy zaproszeni do wspólnej wystawy
Moje spojrzenie na NYC to głównie obserwacje ulic, ludzi i tamtejszych obyczajów. Trochę melancholiczne i nastrojowe. Krystian natomiast, naśladując fotografa, bawił się aparatem, utrwalając mamę na tle panoramy miasta. Może tak właśnie powinny wyglądać dokumentacje wspólnych wypraw.
Dwa różne spojrzenia i różne emocje, przemyślenia i spontaniczna radość. Myślę, że z uśmiechem będziemy wspominać te nasze nowojorskie spacery, bo fotografia to magia, która zatrzymuje niezapomniane chwile na dłużej.
09.11., godz. 18.00
10.11., godz. 18.00
Janusza Głowacki Czwarta siostra – Zespół Teatru 13,
reż. Aneta Muczyń,
Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc od 21.10.2013 r.
Zespół Teatru 13 pracuje nad nową premierą. Czwarta siostra Janusza Głowackiego, to sztuka, która podejmuje dialog ze słynnymi Trzema siostrami Czechowa.
Będzie to, co typowe dla Czechowa: tęsknota za lepszym życiem, nieudane miłości, ale tym razem w zupełnie innym entourage. Pragnienia człowieka zostają zawsze te same, ale
Rosja z końca XX wieku, z mafią, wojną i wszechobecną biedą, to już zupełnie inny świat, niż ten, który opisywał w swych dramatach wielki rosyjski pisarz.
11.11., godz. 18:00
95. Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę
Burmistrz Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy Piotr Jaworski
Proboszcz Parafii Rzymsko-Katolickiej pw. NNMP ks. Robert Furman
Dyrektor Białołęckiego Ośrodka Kultury Anna Barańska-Wróblewska
maja zaszczyt zaprosić wszystkich mieszkańców
na uroczystości patriotyczne z okazji
Święta Odzyskania Niepodległości
Program uroczystości:
godz. 18.00
Uroczysta Msza Św. w intencji Ojczyzny
godz. 19.00
Koncert okolicznościowy
MYSLEC SERCEM PAPIESKIE INSPIRACJE
wystąpią:
Katarzyna Thomas – sopran
Dariusz Jakubowski – aktor
(autor koncepcji i reżyser)
Piotr Szafraniec – fortepian
Autorski projekt aktora Dariusza Jakubowskiego,
To artystyczna propozycja odczytania pozostawionych przez Jana Pawła II drogowskazów na temat wolności, wiary, piękna, miłości i patriotyzmu w dzisiejszym świecie.
godz. 20.00
Uroczystości w Miejscu Pamięci
Apel Poległych, złożenie wieńców
Miejsce:
Kościół Narodzenia NMP,
ul. Klasyków 21/23
Wstęp wolny
15.11., godz. 17.00
Warsztat Terapii Zajęciowej Nie lękajcie się”
Scen. i reż. Ilona Sobol
Wstęp wolny
Spektakl jest efektem teatroterapii osób z niepełnosprawnością intelektualną, realizowanej przez Ilonę Sobol w ramach działalności Warsztatów Terapii Zajęciowej Fundacji Perpetuum Mobile przy współpracy Białołęckiego Ośrodka Kultury.
Przedstawienie Nie lękajcie się to sceniczna wypowiedź tych, których głos na co dzień jest niesłyszany. Spektakl powstał z niezgody na rozwijającą na świecie swe rozmiary przemoc i z chęci powiedzenia: nie.
„Nie ma drogi do pokoju. To pokój jest drogą”.
a
pokój od Tego, Który jest, i Który był i Który przychodzi.(por. Ap 1,4)
Kim jest ten, który jest nam dany ?
16.11., godz. 18.00
Teatr CoMeta „Moskwa ? Pietuszki”
reż. Dominik Wendołowski
Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc od 28.10.2013 r.
Opowieść rosyjskiego pisarza Wieniedikta Jerofiejewa, prezentuje alkoholika-intelektualistę Wieniczkę jadącego pociągiem na 125-kilometrowej trasie z Dworca Kurskiego w Moskwie do Pietuszek do ukochanej i dziecka.
W pociągu bohater poematu wygłasza monologi dotyczące alkoholu, filozofii, historii, kultury i polityki, a także rozmawia z innymi towarzyszami podróży, w międzyczasie pijąc wódkę. Historia kończy się tragicznie.
17.11., godz. 13.00
Białołęcka Scena dla Dzieci
Rytm to zdrowie z cyklu W Królestwie Muzyki
scen. i reż. Ewa Szawłowska
Bilety 15 zł można nabyć od 20.10.2013 r.
Mieszkańcy Królestwa organizują wspaniałe muzyczne zawody. Widzowie podczas wspólnej zabawy poznają różne rytmy i tempa w muzyce. Dzieci wezmą udział w muzycznej olimpiadzie. Będą emocje, śmiech, brawa, zdrowa rywalizacja i wspaniałe muzyczne nagrody.
KRÓLOWA MUZYKI: Anna Barańska Wróblewska
PAŹ TRYL: Ewa Szawłowska
DAMA DWORU PAUZA: Monika Polaczek-Przestrzelska
SMYCZEK: Leszek Zduń lub Krzysztof Szczerbiński
INSTRUMENTY PERKUSYJNE : Marcin Lemiszewski
17.11., godz. 18.00
Premiera Teatr NaPrzekur Dzień jego powrotu
Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc od 28.10.2013 r.
Po udanym komediowym debiucie Teatr na PrzeKur sięga po temat dużo poważniejszy.
Zapomniany przez teatr dramat Zofii Nałkowskiej z 1931 r. we współczesnej adaptacji zaskakuje swoją uniwersalnością i aktualnością. Pokazuje, jak raz popełniona zbrodnia na zawsze wywiera piętno na człowieku, który ją popełnił, i na jego bliskich.
Na powracającego z więzienia Ksawerego czekają dwie kobiety żona Monika i jej kuzynka Ania. Po latach nieobecności pojawia się również ojciec. Czy odkupienie dawnych win pozwoli wrócić do rodzinnej harmonii?
Każdy jest zbrodniarzem słyszymy w pierwszej scenie sztuki. I choć każdy z nas uważa się za porządnego człowieka, wszyscy tęsknimy za dobrem, a kochamy zło.
18.11., godz. 18.00
Teatr NaPrzekur Dzień jego powrotu
Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc od 28.10.2013 r.
Po udanym komediowym debiucie Teatr na PrzeKur sięga po temat dużo poważniejszy.
Zapomniany przez teatr dramat Zofii Nałkowskiej z 1931 r. we współczesnej adaptacji zaskakuje swoją uniwersalnością i aktualnością. Pokazuje, jak raz popełniona zbrodnia na zawsze wywiera piętno na człowieku, który ją popełnił, i na jego bliskich.
Na powracającego z więzienia Ksawerego czekają dwie kobiety żona Monika i jej kuzynka Ania. Po latach nieobecności pojawia się również ojciec. Czy odkupienie dawnych win pozwoli wrócić do rodzinnej harmonii?
Każdy jest zbrodniarzem słyszymy w pierwszej scenie sztuki. I choć każdy z nas uważa się za porządnego człowieka, wszyscy tęsknimy za dobrem, a kochamy zło.