Włączamy się do unijnych projektów – Koło nr 11

Lipiec 11th, 2015 Wpisane w Ostatnie wpisy

Włączamy się do unijnych projektów

Tego jeszcze nie było nie tylko w Warszawie, lecz nawet w Polsce. Koło nr 11, jako jedyne w kraju (!), przystąpiło do unijnego projektu „Ogródki sąsiedzkie”. Polega to na wzbogacaniu w zieleń miast europejskich (wiele miast ma dość skąpą zieleń miejską, nie tak jak Warszawa, która przoduje w tym względzie wśród stolic Europy) i na tworzeniu nowych płaszczyzn kontaktów międzyludzkich oraz międzypokoleniowych przy okazji wspólnego zagospodarowywania przestrzeni miejskiej. Z tym projektem zaznajomili nas pracownicy zaprzyjaźnionego z Kołem Domu Kultury Praga.

28052015502 28052015503 12062015566

Podjęliśmy wspólnie wyzwanie stworzenia kolorowej i zielonej strefy w niezbyt ciekawej i niezagospodarowanej dotychczas przestrzeni podwórka przy  Al. Solidarności 55, na tyłach pizzerii „Zigfrida”. Właściciele i pracownicy tego lokalu również włączyli się do akcji upiększania Pragi. 10.06 przyjechali do nas goście z Francji, Rumunii, Belgii i Chorwacji, którzy, biorąc udział w tym projekcie Unii Europejskiej, o nazwie „Re-create Your Neighborhood”, chcą się wymienić doświadczeniami i uzyskanymi rezultatami, gdyż oni przed nami podjęli takie działania.
12062015569

Być może to, co na razie uzyskaliśmy, nie jest to jeszcze zbyt efektowne, gdyż kilkanaście poletek-skrzynek to nie jest jeszcze wielki, bajkowy ogród, lecz daliśmy początek czemuś ciekawemu. Działania te łączą i solidaryzują ludzi, nie tylko tych, którzy się znają i lubią od dawna, lecz całkiem obcych. W naszym ogródku, oprócz seniorów z Koła nr 11, pojawiają się młode mamy z małymi dziećmi, więc przynajmniej trzy pokolenia Prażan ma okazję zawrzeć nowe, przyjacielskie znajomości. Już na początku, tworząc te mini ogródki, wymienialiśmy się sprzętem, sadzonkami, radami. W miarę wolnego czasu zastępujemy się w obowiązku pielęgnowania i podlewania roślin, donosimy nowe sadzonki ziół i kwiatów z własnych działek, aby urozmaicić i wzbogacić nasz ogród.
12062015568 12062015564 12062015565

 

Myślę, że inicjatywa podjęta przez DK Praga jest godna uznania i powielenia przez inne organizacje i samorządy, bo nic tak nie spaja społeczności danej dzielnicy czy osiedla, jak wspólne działania na rzecz własną i innych. W piątek, 12.06, nastąpiło uroczyste otwarcie pierwszego w Polsce sąsiedzkiego ogrodu. Udział wzięli  przedstawiciele władz dzielnicy Praga Północ, DK Praga, goście zagraniczni oraz „skrzyneczkowi działkowcy” – uczestnicy projektu. W części artystycznej wystąpił zespół „Praskie Małmazyje”, działający przy DK Praga,       w repertuarze piosenek ludowych oraz charakterystycznych dla warszawskiego folkloru.

12062015567
Goście w naszym ogródku są mile widziani, zwłaszcza ci, którzy zechcą podjąć podobne działania w swoich społecznościach. Pozdrawiam wszystkich serdecznie
Elżbieta Woińska

Przepraszamy, ale komentarze są obecnie wyłączone.