Uroki Podlasia: Seroczyn i Łazówek – Koło nr 5

październik 24th, 2011 Wpisane w Ostatnie wpisy

 Całodniowy wyjazd integracyjny członków koła nr 5  z DK Zacisze do Seroczyna i Łazówka na Podlasiu był  bardzo udany. Piątek 21 października był dniem pogodnym, co wpłynęło   zapewne korzystnie  również na stan ducha 46 uczestników wycieczki zorganizowanej przez Annę Kuczyńską.

Po dość długiej podróży autokarem  (z powodu remontów na drogach), odwiedzeniu zamku w Liwie i przejazdu przez tereny Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego dotarliśmy przed południem do gospodarstwa agroturystycznego Ewy Mitkowskiej w Seroczynie (gmina Sterdyń), która wraz z rodziną i przyjaciółmi przygotowała program pobytu. Główną atrakcją było pieczenie sękacza, poznanie jego receptury i obrzędów z tym związanych. Była okazja do kupienia pięknych wytworów rękodzieła artystycznego, miodów prosto z pasieki Mirosława Sapieja oraz bardzo smacznych wędlin od miejscowego wytwórcy  Krzysztofa Szajko ze Sterdyni. Każdy mógł się o tym przekonać podczas obfitej degustacji przy ognisku.    Można było jeszcze skosztować szarlotki  i podlaskiej babki ziemniaczanej, tzw. blaszaka. Chętni poznawali jeszcze tajniki wykonywania barwnych kwiatów z bibuły, które mogli zabrać na pamiątkę.

Po obiedzie odwiedziliśmy  jeszcze pobliską wieś Łazówek, gdzie znajduje się kościół – sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, a kult cudownego obrazu i bogata historia (kamień niezwykłej wielkości pod ołtarzem)  sięga  połowy XVI wieku. 15 sierpnia 2012 r. obraz ten będzie  uroczyście koronowany i uzyska status sanktuarium diecezjalnego.  Warto wspomnieć jeszcze o mających dużą wartość artystyczną, a niszczejących wokół kościoła,  sugestywnych rzeźbach w drewnie przedstawiających sceny z Drogi Krzyżowej autorstwa nieżyjącego już  artysty Lucjana Boruty z Drohiczyna.

Podczas tego wyjazdu radośnie świętowano również imieniny koleżanki Urszuli Kucharskiej. Sama solenizantka postarała się też, aby uczestnicy pamiętali o niej wspominając smak pysznych ciast jej własnego wyrobu. Krótko mówiąc: wspaniały dzień, dużo dobrych wrażeń i miłych przeżyć.

 W styczniu przewodnicząca koła nr 5  planuje kolejny wyjazd. Tym razem  zaprasza na baseny wód termalnych do Mszczonowa.                                                                  (and)

Przepraszamy, ale komentarze są obecnie wyłączone.