Tu zaczęła się Warszawa –

Styczeń 21st, 2015 Wpisane w Ostatnie wpisy

Latem 2014 r. przy skrzyżowaniu ulic Ostródzkiej i Malborskiej na Bródnie nad „Kanałem Bródnowskim” przy mostku, powstał
– zbudowany piękny biały pomnik.

Irek P 2

Jest to pomnik upamiętniający początki naszego miasta. Konstrukcja z betonu, a w nim wkomponowana czarna kotwica okrętowa – morska, przypominająca o naszych korzeniach. Są też dwie tablice informujące o tym wydarzeniu.

Irek P 1 A więc od początku! – Tu się zaczęła Warszawa – Znajdujemy się na terenie zespołu osadniczego „Bródno Stare”. W X w. założono tu osadę i gród. Mieszkańcy osady trudnili się rolnictwem i zbieractwem. Gród pełnił funkcję obronną. Rejon „Bródno Stare” należy do najstarszych terenów osadnictwa w Warszawie. Nie opodal w „Parku Leśnym – Bródno” jest usypany kurhan „Grodzisko” przypominający o tamtych czasach. – „Kanał Bródnowski” – Długości 11km przepływa przez Rembertów, Targówek, Białołękę. Wpływa do „Kanału – Żerańskiego” dawniej jako Królewski i dalej do jeziora Zegrzyńskiego. Odbiera wody opadowe z terenu o powierzchni 50 km2. Wybudowany w XIX w. z wykorzystaniem – rzeki „Brodnia”.

IP 4

W przyszłości na terenie Targówek Fabryczny – Elsnerów, osiedle „Wilno” ma powstać w 2015r. jezioro – zalew przy ulicy P. Bardowskiego.IP 4 Będą tu alejki spacerowe, ławki, wypożyczalnia kajaków, rowerów wodnych i innego sprzętu. Głębokość będzie wynosiła 140cm. Jezioro to będzie zasilane wodą z rzeczki „Długa” z okolic Ossowa. Będzie to obiekt rekreacyjno – wypoczynkowy dla mieszkańców.

Irek Pieruszczyński.

Przepraszamy, ale komentarze są obecnie wyłączone.