Rocznicowe wspomnienia z Koła nr 11

kwiecień 23rd, 2018 Wpisane w Ostatnie wpisy

Rocznicowe wspomnienia z Koła nr 11

Koło nr 11 – jedyne koło emeryckie na Pradze Północ – zostało zawiązane    z inicjatywy RSM Praga. W dniu 7 lutego 2011 r. w Klubie  >Razem<  przy ul. Jagiellońskiej 62 ukonstytuował się zarząd. Pierwszą i jedyną przewodniczącą  Koła nr 11 jest w latach 2011-2017 Barbara Saplina. Wokół Basi zgromadziła się grupka przyjaciół – na początku nieliczna, lecz prężna. Od początku zaczęto organizować spotkania środowiskowe, np. nawiązano przyjacielskie kontakty z grupą Bułgarów, którzy zaprosili naszych kolegów i koleżanki do swojego klubu i do ambasady Bułgarii. Członkowie Koła zapoznali się z kulturą i sztuką bratniego narodu. Do chwili obecnej kontakty te są utrzymywane.

Czarne chmury nad nowopowstałym Kołem pojawiły się już w czerwcu 2011 r. Klub >Razem< został rozwiązany, a tym samym Koło pozbawiono lokalu. Dzięki przychylności Zarządu OPS Praga-Północ zostaliśmy przygarnięci przez Klub Złotego Wieku, w którym działamy do chwili obecnej. W wyniku tej lokalizacji nawiązaliśmy ścisłą współpracę z kierownictwem i podopiecznymi OPS, organizując wspólne uroczystości, koncerty, imprezy okolicznościowe, np. andrzejki, potańcówki, wigilie i spotkania wielkanocne. Członkowie Klubu Złotego Wieku uczestniczą w naszych wyjściach do teatrów, zabawach, spektaklach.

W ramach naszej działalności współpracujemy z Domem Kultury Praga, a zwłaszcza z niedawno założonym przez członków naszego Koła klubem seniora o nazwie >Klub dla Ciebie<. Nieskromnie wspomnę, że udział mój w powstaniu tego klubu w październiku 2016 r. był dość istotny. Jako członkowie >Klubu dla Ciebie< jesteśmy mocno związani z Kołem nr 11 i zamierzamy tę współpracę poszerzać o wspólne przedsięwzięcia.

Bardzo dobrze układa się nam współpraca z Biblioteką Publiczną przy ul. Skoczylasa. Uczestniczyliśmy w organizowanym przez nich kursie komputerowym, chodzimy na spotkania autorskie, pogadanki itp.

Realizując program integracji międzypokoleniowej spotykamy się z młodzieżą i dziećmi szkół praskich, mamy też „wnuczęta” z przedszkola o profilu artystycznym. Wspólnie obchodzimy święta Matki, Babci i Dziadka, Dzień Kobiet, Dzień Dziecka. Wzajemnie przygotowujemy dla siebie występy artystyczne.

Naszym osiągnięciem jest wybór naszego kolegi do Rady Seniorów Dzielnicy Praga-Północ – tym samym mamy wpływ (?!) na działania miasta na rzecz seniorów praskich.

Myślę, że nasze Koło jest najmłodszym stażem i najmniej licznym Kołem podległym Zarządowi Targówek, lecz chyba nie najmniej znaczącym. Staramy się uczestniczyć w akcjach proponowanych przez Zarząd PZERiI oraz w innowacyjnych projektach na terenie naszej dzielnicy. Są to takie akcje, jak: >Praskie ogródki sąsiedzkie<, zaproponowane przez DK Praga,  w których zaistnieliśmy jako jedyna zorganizowana grupa trzy lata temu (kontynuujemy ten projekt nadal); programy artystyczne kierowane do seniorów, np. występy członków naszego Koła w Teatrze Powszechnym w ramach projektu „Cudowne lata” oraz w cyklu szkoleń na temat wolontariatu.

Należy wspomnieć o rozlicznych wycieczkach i wyjściach plenerowych, organizowanych zarówno przez Koło, jak i przez Zarząd Targówek. W skrócie można wymienić wycieczki: patriotyczne (Belweder, Sejm, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Polin), turystyczno-krajoznawcze (Serock, Płock, Pułtusk, Zamość, Łuków itp.), naukowo-poznawcze (Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Kolejnictwa Wąskotorowego w Sochaczewie, Filtry Warszawskie, Wystawa „Pompeje” na Stadionie Narodowym), wyjścia do muzeów, do teatrów (stała współpraca z wieloma scenami warszawskimi), wyjścia na koncerty.

Osobiście jestem członkiem Koła nr 11 od stycznia 2014 r., a więc całkiem niedługo, lecz bardzo związałam się z tym zespołem ludzi, którzy tworzą atmosferę życzliwości i wsparcia. Jesteśmy zgraną grupą. Potrafimy się zmobilizować do realizacji pewnych zadań i mamy przyjemność z bycia razem. Podkreślamy to spotykając się na gruncie prywatnym, bawimy się wspólnie na miejskich imprezach, wspólnie śpiewamy w zespole „Praga to my”. Mieliśmy przyjemność zaprezentować się szerszej publiczności na koncertach plenerowych i w klubokawiarni „Dzika strona Wisły”. Mam nadzieję, że nasze Koło nadal będzie aktywnie uczestniczyć w życiu Pragi i Targówka oraz środowiska senioralnego.

Z pozdrowieniami Elżbieta Woińska

Przepraszamy, ale komentarze są obecnie wyłączone.