Powitanie wiosny nad rzeką Wkrą Koła nr 1

czerwiec 2nd, 2013 Wpisane w Ostatnie wpisy

Powitanie wiosny nad rzeką Wkrą Wycieczka została zorganizowana przez Zarząd Koła w ramach oferty Biura Turystycznego „Horn”

Program wycieczki pomimo mrożnej pogody ,nie uległ większym zmianom i tak po przejachaniu pięknej trasy z ośnieżonymi polami ,zatrzymaliśmy się przy zabytkowym kościele p.w.Zygmunta w Królewie .Sympatyczny ksiądz proboszcz opowiedział nam ciekawą historię kościoła m.in. usłyszeliśmy ,że Królewo wchodziło w skład uposażenia biskupów płockich.Parafia powstała prawdopodbnie w XIV. Najstarsze zachowane wzmianki żródłowe o jej istnieniu pochodzą z 1417 r. W 1598r istniał drewniany kościół o którym żródła informują , że był mały i stary.Obecną świątynię zbudowano w 1639r Konsekrował ją/świątynię/bp Wojciech Tolibowski ,surfagan płocki. W 1927 r.ks.Leon Goszczyński wybudował obecną plebanię .Spośród zabytków sztuki sakralnej na uwagę zasługują :figura Matki Bożej z Dzieciątkiem z XVIIw.,dwa obrazy św.Zygmunta z XVIIIw. oraz św.Roch również z XVIIIw.

W miejscowośći Joniec zwiedziliśmy uroczy kościółek pw Św.Ludwika zbudowany w 1784 r. z fundacji Michała Jerzego Poniatowskiego,biskupa płockiego.Zwiedzanie zakończyło się niezwykle miłym akcentem,ksiądz proboszcz udostępnił organy kościelne naszemu koledze Stanisławowi Aleksiejczukowi ,który dał nam mini koncert ,wszystkich obecnych ogarnęło wzruszenie.

W drodze powrotnej w Twierdzy Modlin zastaliśmy przygotowane dla nas ognisko i kiełbaski .Zadowoleni ze śpiewem wróciliśmy do Warszawy.

Przepraszamy, ale komentarze są obecnie wyłączone.