O bezpieczeństwie w Kole nr 11

Marzec 5th, 2015 Wpisane w Ostatnie wpisy

Ostatnio członkowie Koła nr 11 wraz z podopiecznymi OPS Praga uczestniczyli w spotkaniu pod hasłem „Babciu nie daj się złapać na wnuczka”.

Prelekcję poprowadzili przedstawiciele policji z Komendy przy ul. Jagiellońskiej oraz Biura Bezpieczeństwa Kryzysowego. Spotkanie policji z seniorami zostało zarejestrowane przez redaktorów TVP1 dla Teleekspresu.
Myślałam, że już wiem wszystko, że nie dam się oszukać, a zwłaszcza techniką „na wnuczka”. Tyle się na ten temat mówi, jest tyle informacji prasowych i telewizyjnych, że byłam pewna swego bezpieczeństwa. W dodatku nie mam przecież wnuków!
Niestety, podczas spotkania z policjantami z grupy prewencyjnej dzielnicy Praga Północ, które odbyło się 25 II w naszym Kole, okazało się, że jestem w błędzie. Nie jesteśmy wcale przygotowani na działania przestępców. Oni są naprawdę pomysłowi, przebiegli i inteligentni. Działają niestandardowo i potrafią tak zmanipulować osobę oszukiwaną, że nie myśli ona racjonalnie i bez sprzeciwu wykonuje ich polecenia. Zwłaszcza że jest zwykle pod presją silnych emocji. Kto by pomyślał, że – przewidując podejrzenia i ewentualny opór ofiary – proszą o kontakt z komendą policji, abyśmy mogli potwierdzić autentyczność zdarzeń. Innym razem, podając prawdziwe dane osobowe funkcjonariusza, utwierdzają nas w przekonaniu, że rozmawiamy z policjantem. Oszuści stosują różne techniki naciągania, rozmaite sposoby i metody, które wciąż zmieniają, bazując na głębokiej znajomości psychologii i socjologii. Dlatego dobrze by było, aby wszystkie Koła poprosiły o takie spotkania z policją, naprawdę warto. Bo chociaż przysłowie mówi, że „Polak mądry po szkodzie”, my bądźmy mądrzy przed szkodą.
Życząc wszystkim, aby nie stali się ofiarami oszustów, serdecznie pozdrawiam.
Elżbieta Woińska

Przepraszamy, ale komentarze są obecnie wyłączone.