Niedziela 31 maja w Parku Bródnowskim

Maj 26th, 2015 Wpisane w Ostatnie wpisy

Domu Kultury „ŚWIT” w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy oraz Urząd Dzielnicy Targówek zapraszają na Bródno w dniu 31 maja na dwie imprezy plenerowe:

XX Warszawski Turniej Rycerski „Lisowczyk i hetman – zbawca ojczyzny czyli dziwne losy Stefana Czarnieckiego”

oraz Festiwal Muzyki Etnicznej KORZENIE EUROPY 2015.

XX JUBILEUSZOWY TURNIEJ RYCERSKI
Warszawski Turniej Rycerski o Szablę Króla Zygmunta III Wazy na Bródnie, organizowany przez Dom Kultury ŚWIT we współpracy z Pierwszym Polskim Stowarzyszeniem Turniejowym Liga Baronów i Urzędem Dzielnicy Warszawa Targówek. W ostatni dzień maja obchodzić będzie 20 urodziny. Jest to najstarsza cykliczna impreza plenerową o charakterze historycznym w Warszawie. Podczas Turnieju będzie można m.in. zobaczyć historyczne inscenizacje i bitwy rycerskie, zagrać w gry plebejskie, poznać tajemnice średniowiecznej alchemii i wziąć udział w warsztatach średniowiecznego rzemiosła.

Program:

I.  BLOK HISTORYCZNY (Turnieje i pokazy Grup Rekonstrukcji Historycznych).

11:00  Pokaz XVII w. tańców dworskich, pokazy historycznej żonglerki chorągwiami w wyk. Gratia Iuvenis,

armatni salut powitalny – Bractwo Rycerskie Miasta Nowa Dęba.

11:30  Uroczyste rozpoczęcie imprezy: część oficjalna, prezentacja Grup Rekonstrukcji Historycznej,

uroczysty salut artyleryjski na cześć mieszkańców Targówka.

12:00  Turniej Bojowy Łucznictwa Tradycyjnego – Mazowiecka Rota Strzelcza Księcia Janusza Mazowieckiego.

12.00  Turniej Szabli Polskiej – PPST Liga Baronów.

13:15 Pokaz konny cz. I – „Duma o hetmanie Czarnieckim – Lisowczyk na kresach państwa polskiego”   Grupa Konna Jazda Tatarska – AMM Archery  w Sokółce, PPST Liga Baronów.

13:45  Pokaz konny cz. II – „Chorąży hetmański i kozacy” – Grupa Konna Dextrarius – Bractwo Rycerskie Ziemi Ogrodzienieckiej.

14:15  Potop szwedzki – pokaz sprawności oddziałów szwedzkich – GRH Magna Morawia – Czechy, Kielecki Regiment Piechoty Najemnej,

Bractwo Rycerskie Miasta Nowa Dęba.

14:45 Pokaz Konny cz. III – „Pierwszy partyzant Rzeczypospolitej” – Grupa Konna Stowarzyszenia Historyczno – Edukacyjnego 7 Pułku Lansjerów Nadwiślańskich, Bractwo Rycerskie Miasta Nowa Dęba.

15:15 Pokaz Konny cz. IV – „Dla Ojczyzny ratowania rzucił się przez morze” – Grupa Konna Dextrarius – Bractwo Rycerskie Ziemi Ogrodzienieckiej, GRH Magna Morawia  – Czechy, Kielecki Regiment Piechoty Najemnej.

15:45 Pokaz Konny cz. V – „Hetman i rokoszanie” –  Grupa Konna Stowarzyszenia Historyczno – Edukacyjnego 7 Pułku Lansjerów Nadwiślańskich, Stowarzyszenie Łucznictwa Konnego w Sokółce.

16:15 Zakończenie i wręczenie nagród.

II.  JARMARK RZEMIOSŁ DAWNYCH, RĘKODZIEŁA ARTYSTYCZNEGO, LUDOWEGO i ARCHEOLOGII DOŚWIADCZALNEJ (pokazy i warsztaty z udziałem publiczności).

Ośrodek Archeologiczny „Choina Horodyszcze” – prasłowiańska osada, huta pradziejowa, kuźnia kowala płatnerza – obróbka żelaza i wyrób broni, szewstwo i kaletnictwo pradziejowe, stroje historyczne, broń średniowieczna, kramy historyczne, medaliony z mosiądzu i brązu (repliki ozdób historycznych), metaloplastyka historyczna, amulety runiczne, linoryt, grafiki średniowieczne grawerowane w metalu, staloryty,  wyroby z drewna, warsztaty garncarskie, wyrób papieru czerpanego, piec chlebowy, drewniane repliki broni średniowiecznej, koszykarz, wikliniarz, biżuteria ze srebra, wyroby rogowiarskie, decoupage na drewnie, hafciarstwo krzyżykowe, bukiety i dekoracje z suchych zbóż, lnu i traw, wyrób łuków, wyroby ze skóry, wędzarnia, gry planszowe naszych przodków, warsztaty rogownika, manufaktura papieru, mincerz, Muzeum Pałac w Wilanowie – drukarnia Guttenberga, kuźnia Polonia Militaria.

III.  BLOK ANIMACJI I ZABAW DLA DZIECI  (warsztaty, zabawy, doświadczenia, eksperymenty).

ZAPRASZA DOM KULTURY ŚWIT:

Architekturki, decoupage, warsztaty ceramiczne, Mali Einsteini, robotyka, szachy, Klub Gier Planszowych „Aurora”, warsztaty bębniarskie, kuglarskie, szczudlarskie, świat baniek mydlanych.

Kucykowa Zagroda, Mini Park Rozrywki.

 

III WARSZAWSKI KALEJDOSKOP EDUKACYJNY

(animacje przygotowane przez organizacje pozarządowe z Komisji Dialogu Społecznego ds. Edukacji, współpracujące z Biurem Edukacji m.st. Warszawy).

Warsztaty historyczne, pierwsza pomoc, pływanie kajakami po jeziorku w Parku Bródnowskim, klaunada, nauka żonglowania, bańki mydlane, zabawy z chustą animacyjną, nauka wiązania balonów, pokazy chemiczne, gry planszowe rozwijające  umiejętności logicznego i strategicznego myślenia,  doświadczenia z dziedziny fizyki (m.in. z użyciem ciekłego azotu, „wybuchowe” pokazy z ogniowym tornadem oraz rurą Rubensa), warsztaty edukacyjne z zakresu nauk ścisłych, rozwiązywanie zagadek i zadań logicznych, rodzinne warsztaty etnologiczne nt. polskiego folkloru, warsztaty języka migowego, międzykulturowe memo, puzzle, tworzenie plakatów i pacynek międzykulturowych, pokazy sportów obronnych.

FESTIWAL MUZYKI ETNICZNEJ KORZENIE EUROPY 2015

Po zakończeniu XX Warszawskiego Turnieju Rycerskiego od razu przejdziemy do Festiwalu Muzyki Etnicznej  KORZENIE EUROPY. Festiwal będzie ukłonem w kierunku folkloru będącego częścią naszej spuścizny narodowej i tożsamości. Wstęp: bezpłatny.

Program:

– Muzyczni Czarodzieje

– Tomasz Ostrowski & Jahiar Irani – Orient Brothers

– Pchełki

– Czeremszyna

– Żywiołak

– Criminal Tango

– Kapela ze Wsi Warszawa

– KAYAH & Transoriental Orchestra

Planowany czas zakończenia imprezy: 22:00.
Organizator zastrzega sobie możliwość zmian w programie z przyczyn od niego niezależnych.

Przepraszamy, ale komentarze są obecnie wyłączone.