Informacje z Koła nr 5

listopad 3rd, 2018 Wpisane w Ostatnie wpisy

Informacje z Koła nr 5

 PLAN  PRACY  KOŁA NR 5
 na drugie półrocze 2018 rok.

  1. Rejs statkiem do Serocka   10.08
  2. Pożegnanie lata w Parku Bródnowskim 24.08.
  3. Ognisko integracyjne w PGR Bródno 14.09.
  4. Spotkanie w Ratuszu, koncert A. Awdiejewa                            18.09
  5. Spotkanie członków Koła – wspomnienia po wakacjach 19.09
  6. Wycieczka do Węgrowa i okolic 21.09
  7. Zabawa taneczna w Klubie na Podgrodziu 12.10
  8. Spotkanie członków Koła w tym prelekcja na temat zakwaszenia i sprawdzenie tkanki tłuszczowej 17.10
  9. Wieczorek taneczny w DK Zacisze 27.10
  10. Spotkanie niepodległościowe w tym koncert oraz Dzień Seniora w naszym Kole w DK Zacisze 07.11
    11.Wspólne wyjście do operetki na „Księżniczkę Czardasza”    18.11
    12. Dzień Seniora w DK Świt   22.11
    13 „Andrzejki” w DK Zacisze     30.11
    14 Zwiedzanie Parku miniatur listopad/grudzień br.
    15. Wieczór wigilijny i koncert kolęd 19.12
    16. Spotkanie z aktywnymi członkami Koła podsumowujące całoroczną działalność   28.12
  11. W dniach 23, 24 25 września w Klubie Hybrydy odbyły się kolejne Juwenalia Uniwersytetów III Wieku z całej Polski, na które zaprosiła nas nasza koleżanka z Koła Bożena Sikorska.

Nasze propozycje na rok 2019

  1. Spotkanie Noworoczne 01.
  2. Wyjazd na rehabilitację do Truskawca luty
  3. Wyjazd na wycieczkę do Gruzji kwiecień
  4. Wycieczka do Bieszczad – Spływ Dunajcem czerwiec

 

W Y C I E C Z K A

29 września 2018 r. do Węgrowa, Starej Wsi, Paplina, Łochowa i Zabrzyńca

W piękną jesienną sobotę zwiedzaliśmy kilka urokliwych miejsc na naszym Mazowszu

A teraz po kolei

Węgrów.

Miasto położone na prawym brzegu rzeki Liwiec w woj. mazowieckim. Miasto ma 13 tyś. mieszkańców. Przy nowym rynku z fontanną  znajduje się Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.  Pierwotnie Kościół w stylu gotyckim, przebudowany na styl barokowy w latach późniejszych. Wnętrze bogato zdobione pięknymi polichromiami i freskami Michała Palloniego i Szymona Czechowicza. W zakrystii kościoła znajduje się tzw. Lustro Twardowskiego. Legenda głosi, że kto się w nim przejrzy zobaczy swoją przyszłość. Lustro zrobione jest z kilku różnych metali i minerałów (bez szkła lustrzanego).

W bibliotece przy rynku zwiedzaliśmy pracownię artystyczną sztuki ludowej.
Najbardziej znaną twórczynią rękodzieła artystycznego w tamtych okolicach jest Małgorzata Pepłowska, która od 30 lat zajmuje się tkactwem dywanów artystycznych, wycinankami, wytwarzaniem rekwizytów obrzędowych i kwiatów z bibuły. Prace jej inspirowane są życiem wsi, tradycjami, naturą a także przewija się niejednokrotnie tematyka historyczna.
Stara Wieś
Tutaj znajduje się pięknie odbudowany przez Narodowy Bank Polski Pałac Radziwiłłów. Mieści się tam Ośrodek Szkoleniowy NBP. Reprezentuje ciekawy styl neogotyku angielskiego. Znajduje się na obszarze Nadburzańskiego Parku Krajobrazowego na pograniczu Podlasia i Mazowsza.

Pałac został wybudowany w XVI w. i miał kilku właścicieli. Oprócz Radziwiłłów, właścicielami w różnych latach byli Krasińscy, Świdniccy, Łubieńscy, Jezierscy, Golcynowie i Gerliczowie.
Paplin
W Paplinie znajduje się stary, modrzewiowy dwór barokowy. Jest to dwór Pani Janiny Toczyłowskiej matki odnowiciela dworu, hrabiego Arkadiusza Toczyłowskiego, który zmarł w wieku 43 lat.

W dworze przyjmowani są goście. Można wykupić pobyt za 160 zł/dobę i delektować się tym pięknym miejscem, ciszą i spokojem, z daleka od gwaru miejskiego. Wokół roztacza się duży park z aleją lipową i innymi atrakcjami. Posiłki spożywane są w starej, zabytkowej kuchni ze wszystkimi urządzeniami jakimi posługiwano się przed laty.
Łochów
W zespole pałacowo-parkowym znajduje się obiekt z XIX w wykonany na zamówienie hrabiego Józefa Hornowskiego. Należał kolejno do Hornowskich, Downarowiczów Zamoyskich i Kurnatowskich.  Najbardziej znany jest jako Pałac Zamoyskich.

W Pałacu urządzane są różne imprezy, konferencje, szkolenia, wesela, chrzciny a także służy jako obiekt wypoczynkowy dla indywidualnych turystów. Oprócz Pałacu jest 3 nowoczesne hotele z miejscami parkingowymi zwane Folwarkiem. Na tym terenie jest też zabytkowy, drewniany kościół, w którym udzielane są śluby parom młodym.

Jest tam lądowisko dla helikopterów, centrum odnowy biologicznej, park ze stawami rybnymi i wyspą, bilard.

Dalej nasza trasa prowadziła do wsi Zabrzyniec gdzie w gospodarstwie agroturystycznym obejrzeliśmy galerię sztuki ludowej a w dużej sali, która służyła kiedyś jako stodoła, były ustawione stoły gdzie zjedliśmy obfity obiad a później tańczyliśmy przy muzyce do wieczora.

Do Warszawy wróciliśmy o godź. 20.30.

 

 

 

Przepraszamy, ale komentarze są obecnie wyłączone.