Czy Seniorzy potrzebują inwestycji we własny rozwój???

Grudzień 3rd, 2015 Wpisane w Ostatnie wpisy

Każdy z Was odpowie: „ależ oczywiście, to przecież potrzebne dla podtrzymywania sprawności fizycznej i umysłowej osoby starszej!”. A ja się  z tym nie zgodzę. Przykro to mówić, lecz moje doświadczenia ostatnich miesięcy temu przeczą. Seniorzy nie chcą uczestniczyć w proponowanych aktywnościach – mimo, że są za darmo – jeżeli wymaga to od nich chociażby najmniejszego wysiłku. Przyjść na występ teatralny, estradowy, na „pożegnanie lata” itp., to co innego. Posiedzą, popatrzą, pokrytykują. Ale zrobić coś dla siebie i innych, o to już za duży wysiłek – nie mam czasu, nie będę się wygłupiać!
Niech przykładem będą ostatnio oferowane nam programy – projekt teatralno-muzyczny fundacji Strefa WolnoSłowa „Cudowne lata”, prowadzony przez Tomka Gromadkę, oraz projekt „Starość to radość – aktywny senior na rzecz społeczności lokalnej”, prowadzony w ramach Fundacji dla Polski przez panią Annę Mazur. Oboje oni, pełni zapału i chęci do pracy na rzecz ludzi starszych, spotkali się na prośbę Zarządu OR PZERiI Targówek ze wszystkimi Kołami. Wiele osób zgłosiło swoje zainteresowanie tymi programami, zaczęło chodzić na zajęcia…i co się dzieje? W miarę upływu czasu znikają „po angielsku” – nie tłumacząc się dlaczego. My uczestnicy i prowadzący czekamy, opóźniamy rozpoczęcie zajęć, wyglądamy, a nuż nadejdą. Niektórzy, nagabywani telefonicznie, mieli na swe usprawiedliwienie wątpliwej jakości wymówki – zupełnie jak sztubaki w szkole. Nikt nie miał cywilnej odwagi, aby powiedzieć: „przepraszam, ale to nie jest to, co mnie interesuje, oczekiwałem czegoś innego”. Przecież można było tak postąpić. To by było uczciwe. Przez wiele spotkań zwodzono tych młodych społeczników w stylu: „już następnym razem to na pewno przyjdę”.
Skończyło się to jak zwykle tym, że w obu programach wytrwali do końca jedynie członkowie Koła nr 11 oraz osoby nie zrzeszone w PZERiI, zaproszone przeze mnie do programów po to, aby mogły się one odbyć, aby nie było całkowitej plajty i wstydu za pokolenie osób starszych przed młodzieżą. Program teatralny zaowocował spektaklem w Teatrze Powszechnym, na który zapraszamy na 10 grudnia na godzinę 15.30 lub 17.00. Program w ramach Fundacji dla Polski dał nam wiedzę, którą spożytkujemy tworząc Stowarzyszenie Inicjatyw Seniorów na Pradze. Nasza mała grupka odniosła korzyść z tych spotkań, wzbogaciła się o pewne wiadomości i przeżycia duchowe, a co pozostali??? Wstyd! Następnym razem nie zgłaszajcie się do niczego, odsyłajcie wolontariuszy do innych środowisk, przecież trzeba szanować ich zaangażowanie, entuzjazm, czas, pracę. Nie zniechęcajcie młodych do kontaktów ze starszym pokoleniem, do działań na rzecz seniorów, bo później będziecie narzekać: „jaka ta młodzież dzisiejsza jest zła i niewychowana!”. Oni biorą przykład z nas! Oby dobry!
Z pozdrowieniami dla aktywnych i wytrwałych
Elżbieta Woińska

Przepraszamy, ale komentarze są obecnie wyłączone.